Elfové

31. 10. 2007 | † 23. 11. 2008 | kód autora: v1T

Proctitnutí Elfů

obrazek

Elfové procitli během věků Dvou stromů u břehů jezera Cuiviénen. Po nějakém čase je zde objevil Oromë. S ním se pak tři vyslanci (Ingwë, Finwë a Elwë) vydali do Valinoru a později mluvili před elfy, aby odešli od Cuiviénenu do Amanu. Tehdy došlo k prvnímu dělení elfů - všichni příbuzní Ingwëho, většina příbuzných Elwëho a polovina příbuzných Finwëho se rozhodla odejít za Oromëm do Valinoru, zatímco ostatní zůstali a začali být známi jako Avari.

obrazek

Skupina, již vedl Ingwë, byla nejmenší, a byla známa jako Vanyar (v Nedokončených příbězích jsou známi jako "Teleri"). Byli milovaní Manwëho a Vardy a nejsvětlejší z Ilúvatarových dětí. Vanyar zpočátku žili v Tirionu, ale později odešli žít přímo k Valar.

obrazek

Druhá skupina, vedena Finwëm, byla nazývána Noldor. To byli Hloubaví elfové - v Nedokončených příbězích známi jako Gnómové. Stali se miláčky Aulëho a jejich dějiny jsou nejspletitější z celé Ardy. Dílo Fëanora (silmarily, palantíry) se vyrovnalo samotnému Aulëmu. Noldor žili v Tirionu na Túně.

obrazek

Největší skupinou byli Teleri (v raných textech nazýváni Solosimpi, Mořští pištci), jež vedli Elwë a Olwë z Alqualondë. Během cesty se velká skupina Teleri zalekla mlžných hor, a vedeni Lenwëm (Danem) se odpojili. Byli pak známi jako Nandor či Loudaví. Časem téměř splynuli s Avari a stali se Lesními elfy. Další dvě skupiny Teleri se oddělily v Beleriandu. To byli Eglath a Falathrim, již jsou souhrnně nazýváni Sindar. Jejich vůdci se stali Thingol a MaiaMelian; a Círdan. Většina Teleri však dospěla dlela na Tol Eressëa, a později konečně dospěli do Eldamaru, kde založili přístav Alqualondë.

obrazek


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.